Wybór krzeseł i stołu do salonu

Wybór krzeseł i stołu do salonu

Jadalnia jest szczególnym miejscem w każdym domu. Dlatego urządzenie tego pomieszczenia powinno być wyjątkowe. Jednym z podstawowych mebli, jaki znaleźć się tam musi jest oczywiście stół. Wybierając go do jadali musimy pamiętać, że nie może on być za duży, by nie zajmował całego miejsca, ani też za mały, wówczas może zwyczajnie nie pomieścić wszystkich zaproszonych gości lub co gorsza – domowników. Do stołu zawsze dobierane są także odpowiednie krzesła.


Dobór odpowiedniego stołu

Dawniej z doborem tego mebla nie było tak dużego problemu, jak obecnie. Niegdyś wystawne kolacje zmuszały nas do kupna jak największych rozmiarów stołu, jednak obecnie jadalnie często łączone są z salonami lub też kuchniami. Dlatego też większość wybieranych stołów ma funkcje rozkładania. Zazwyczaj są one złożone i zajmują znacznie mniej miejsca, natomiast gdy przychodzi taka potrzeba, można skorzystać z dodatkowej funkcji oraz rozłożyć mebel.

Stoły mogą być wysuwane spod pierwszej warstwy blatu lub też mogą być rozkładane, dokładnie tak jak książki. Wybór zależy od nas, każdy z tych modeli daje inny efekt końcowy. Sposób rozkładania warto sprawdzić już w sklepie, by po zakupie nie okazało się, że nie spełnia on naszych wymagań. Należy też pamiętać, że dodatkowy blat powinien wysuwać się bez żadnych problemów.

Kształt stołu

Bardzo ważny okazuje się również być kształt stołu. W dużej mierze zależy on od wielkości pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Najbardziej praktyczny jest ten w kształcie prostokąta. Z całą pewnością będzie on wygodny i komfortowy nie tylko ze względu na możliwości ułożenia go, ale również ze względu na usadowienie przy nim gości oraz domowników. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że model taki może zajmować sporo miejsca, ponieważ wokół niego ustawione będą także krzesła. Będzie więc on idealny do dużych pomieszczeń.

W mniejszych mieszkaniach warto zdecydować się na równie atrakcyjny – okrągły lub owalny model. Stoły takie nie posiadają narożników, dzięki czemu zajmowana przez nie powierzchnia jest mniejsza, a dostawione do nich krzesła także można odpowiednio rozmieścić. Jeśli masz problem z doborem odpowiedniego stołu, niektóre sklepy internetowe udostępniają darmowe konfiguratory stołów, np. Stolpluskrzesla.pl. Dzięki konfiguratorowi możesz w prosty sposób dobrać odpowiednie parametry stołu.

Krzesła

Zawsze, gdy wybieramy w salonie meblowym stół, dopasowane są do niego krzesła. Są to proponowane zestawy od producenta. Wybór taki jest nie tylko prosty, ale również bardzo korzystny. Są one wówczas wielkością, kolorem oraz fasonem właściwie dobrane do modelu stołu. Nie trzeba się więc martwić ewentualnym niedopasowaniem wzornictwa, czy wymiarów.

Można również skorzystać z opcji dowolnego doboru krzeseł. Jest to nieco trudniejsze rozwiązanie, choć z pewnością dużo bardziej ciekawe. Dzięki temu możemy stworzyć wyjątkowy wystrój w naszym wnętrzu. W takim wypadku musimy pamiętać, by były one odpowiednio wysokie. Należy więc zmierzyć wysokość siedzisk.Siedząc na krześle musimy sięgać stopami podłoża, a ręce swobodnie powinny leżeć na blacie stołu. W innym wypadku, krzesła będą zwyczajnie w nieodpowiedni sposób dopasowane do wcześniej wybranego stołu. Dlatego zanim zdecydujemy się na ich zakup, warto przetestować je w sklepie.