Wybieramy okap kuchenny – poradnik

Wybieramy okap kuchenny – poradnik

Kuchnia to bez wątpienia serce domu. Przygotujemy w niej posiłki dla naszych najbliższych i rozkoszujemy się smakiem potraw. To z niej roznosi się zapach gotowanych przez nas pyszności i ona zachęca do ich próbowania. Niektóre aromaty nie należą jednak do przyjemnych. Jeśli nie chcemy, aby nasz dom pachniał smażoną rybą lub frytkami, wystarczy wyposażyć kuchnię w porządny okap.


Przy wyborze okapu kuchennego dobrze jest zapoznać się z ofertą różnych producentów. Okapy Samsung, Bosch i Amica należą do najczęściej wybieranych. Radzimy, jak wybrać idealny okap kuchenny.

Na co zwrócić uwagę?

Warto zapoznać się z różnymi modelami okapów. Wybierając okapy Samsung, Bosch i Amica lub korzystając z innych sprawdzonych marek, zyskamy pewność, że sprzęt jest dobrej jakości i będzie nam służył przez lata.
  • Możemy się zdecydować na tzw. pochłaniacz albo wyciąg. Pochłaniacze zasycają powietrze do okapu, a następnie filtrują, oczyszczają i wydmuchują z powrotem do pomieszczenia. W drugim przypadku powietrze jest filtrowane i dzięki specjalnemu kanałowi wentylacyjnemu, usuwane na zewnątrz.
  • Szerokość okapu powinna być zdecydowanie większa od wymiarów kuchenki.
  • Aby okap był funkcjonalny, musi być odporny na środki chemiczne, ścieranie, a także wysoką temperaturę. Sprzęt powinien być trwały i zapewniać komfort użytkowania.
  • Zanim zdecydujemy się na konkretny model, sprawdźmy czy okap nie emituje dużego hałasu. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy nasza kuchnia jest połączona z salonem lub jadalnią.
  • Znaczenie mogą mieć dodatkowe funkcje okapu. Niektóre z nich mają wbudowaną lampkę, która przydaje się podczas gotowania, a także czyszczenia. Mogą też być wyposażone w minutnik, włącznik czasowy, a nawet czujniki oczyszczania.


Rodzaje okapów

Okap kominowy nazywany jest też przyściennym, gdyż montowany jest bezpośrednio przy ścianie nad kuchenką. Jest najbardziej popularny i charakteryzuje się stylowym designem. Okap kominowy wyróżnia się długim przewodem, za którym znajduje się rura pochłaniająca nieprzyjemne zapachy.

Okap podszafkowy to uniwersalne rozwiązanie. Jest niewielkich rozmiarów, dlatego sprawdza się przede wszystkim w małych pomieszczeniach. Dla osób, które chcą swoim wnętrzom nadać luksusowy charakter, ciekawą propozycją jest okap teleskopowy. Sprzęt zazwyczaj ukryty jest za szafką i uruchamia się poprzez jego wysunięcie. Idealnie nadaje się do kuchni, która połączona jest z innym pomieszczeniem.

Największą zaletą okapów wyspowych jest możliwość montażu w dowolnym miejscu. Okapy takie zajmują jednak sporo miejsca, dlatego montuje się je przeważnie w przestronnych wnętrzach.

Okap kuchenny pełni ważną funkcje w każdej kuchni. Ułatwia nam gotowanie, a także sprawia że nasz dom ładnie pachnie, niezależnie od gotowanych przez nas potraw. Okapy Samsung, Amica lub Bosch są najczęściej wybierane, jednak warto zapoznać się z ofertą wszystkich producentów, zanim zdecydujemy się na zakup.