Wszystko, co trzeba wiedzieć o tynku japońskim

Wszystko, co trzeba wiedzieć o tynku japońskim

Tynk japoński wciąż jest dość rzadko stosowany do wykończeń ścian. Okazuje się jednak, że ma sporo zalet i spodoba się zwłaszcza zwolennikom ekologii. Powierzchnia, którą tworzy tynk japoński, często nazywana jest także tapetą natryskową, ponieważ łączy w sobie elementy zarówno tynku, jak i tapety. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?


Czym właściwie jest tynk japoński?

To przede wszystkim rodzaj nietypowej nawierzchni. Jej skład tworzą głównie bawełna, jedwab, włókna celulozowe, włókna mineralne, a także barwniki i ewentualne elementy ozdobne. Tynk japoński jest suchą masą, którą należy rozrobić z wodą, po czym nakłada się go na ścianę przy użyciu odpowiednich narzędzi. Zazwyczaj warstwa tynku wynosi około 2 centymetrów. Świetnie maskuje zarówno wszystkie nierówności, dodatkowo można dzięki niemu uzyskać oryginalne wzory (więcej na temat tego, czym jest tynk japoński, powie ci poradnik Castoramy).

Jak nakładać tynk japoński?

Przed rozpoczęciem pracy warto najpierw zabezpieczyć podłogi, następnie należy przejść do oczyszczenia i zagruntowania ścian, dzięki czemu tynk będzie się lepiej trzymał. Dobrym pomysłem będzie użycie gruntu przeznaczonego specjalnie do tynku japońskiego. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze ścianami wykończonymi tynkiem cementowo-wapiennym, należy dodatkowo nanieść podkładową masę tynkarską. Po przygotowaniu tynku japońskiego i odpowiednim rozrobieniu go w wodzie (warto pamiętać, że tynk musi tworzyć jednolitą masę, a po jej uzyskaniu, należy odczekać około godziny) przechodzimy do nakładania go na ścianę. Można to zrobić przy pomocy różnych narzędzi; ich wybór powinien być uzależniony od tego, jaki efekt chcemy otrzymać. Na przykład użycie kielni i pacy jest dobrym pomysłem, jeśli chcemy uzyskać jednolitą powłokę; wzory można otrzymać z kolei przy użyciu stempli, wałków ze średnim włosem oraz gąbek. Dobierając tynk japoński do poszczególnych pomieszczeń, warto pamiętać o kilku rzeczach. Należy zastanowić się przede wszystkim, jaki kolor będzie najodpowiedniejszy; na przykład w małych pomieszczeniach wskazany jest jasny, połyskujący tynk, z kolei w naprawdę dużych – nieco ciemniejszy i matowy.

Zalety tynku japońskiego

Pierwszą zaletą tynku japońskiego jest świetne pokrycie wszelkich niedoskonałości ściany. Ponadto – co ciekawe – można je w każdej chwili usunąć ze ściany, co jest bardzo wygodne, jeśli uznamy, że jednak efekt końcowy nas nie zadowala. Co więcej, usunięty tynk można ponownie rozrobić z wodą i nanieść go na inną ścianę, co pozwala na niebagatelną oszczędność kosztów. Dużą zaletą jest także sposób konserwacji tynków japońskich – jeśli są lakierowane, wystarczy zwykłe przetarcie wilgotną ściereczką. Oczywiście nie można zapominać także o tym, że tynk japoński umożliwia tworzenie ciekawych efektów.

Tynk japoński nie jest jeszcze zbyt często stosowany, ale bardzo możliwe, że wkrótce stanie się znacznie popularniejszy. Liczne zalety powodują, że na tle zwykłych tynków jest niezwykle funkcjonalny i zarazem innowacyjny, a także wygodny w użyciu.