Schody drewniane – ich budowa i stosowane gatunki drewna

Schody drewniane – ich budowa i stosowane gatunki drewna

W domach jednorodzinnych często można spotkać się ze schodami drewnianymi. Nie tylko zachwycają swoim nieprzeciętnym wyglądem, ale również wyróżniają się szeregiem właściwości funkcjonalnych.


Firmy zajmujące się wykonawstwem schodów oferują swoim klientom szerokie możliwości. Gdy chodzi o schody drewniane, najczęściej są one wybierane do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, gdzie drewno pasuje najbardziej, ale również można spotkać się z projektami nowoczesnych schodów z drewna, dlatego to materiał dający niemalże nieograniczone perspektywy w kreowaniu interesujących aranżacji.

Z jakiego drewna wykonuje się schody drewniane?

Drewno na schody może być lite lub warstwowe. Najczęściej na schody drewniane wybierane są gatunki liściaste rodzime, wśród których najtwardsze to jesion i buk, ale również można spotkać się ze schodami z drewna bukowego, klonowego, wiśni czy orzecha. Ponadto dużą popularnością cieszą się drewna egzotyczne o wysokiej wytrzymałości, podwyższonej odporności na wilgoć i efektownych kolorach. Rzadko z kolei wykorzystuje się sosnę, która jest zaliczana do miękkich gatunków drewna.

Budowa schodów drewnianych

Schody drewniane, podobnie także jak inne rodzaje schodów, zbudowane są z następujących elementów:
  • bieg – to ta część schodów, po której wchodzimy i schodzimy, bieg składa się ze stopni
  • podniebienie – jest to spodnia część biegu, czasami nie jest widoczna zależnie od rodzaju schodów
  • stopnica – pozioma część stopnia, na której stawia się stopę
  • podstopnica – pionowa część stopnia, nie ma jej wtedy, gdy schody są ażurowe
  • policzek – boczna belka biegu schodów
  • spocznik – pozioma płyta montowana na półpiętrze, która zmienia kierunek biegu schodów, w schodach zabiegowych spocznik tworzą stopnie o zmiennej szerokości rozkładające się jak wachlarzyk

Rodzaje schodów z drewna

Schody drewniane można podzielić zasadniczo na trzy rodzaje – drabiniaste, kręte oraz policzkowe.
Schody drabiniaste są zaliczane do schodów ażurowych, które zbudowane są z dwóch belek policzkowych i zamontowanych do nich stopnic. Najczęściej używane są jako schody pomocnicze i rzadko używane, na przykład wiodące na strych, ale także mogą być użyte do antresoli.
Schody kręte, jak sama nazwa wskazuje, są zakręcone, najczęściej razem z balustradą. Najlepiej nadają się do montażu w miejscach, gdzie brakuje wolnej przestrzeni.
Schody policzkowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów schodów, także drewnianych, które składają się z belek policzkowych, podstopnic i stopnic.

Schody z drewna tylko z fachowcami

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj schodów drewnianych chcesz się zdecydować w swoim domu, pamiętaj o tym, że do ich zaprojektowania i zbudowania najlepiej zaangażować ekspertów w tej dziedzinie. Drewno to piękny materiał, ale nieodpowiednio obrobiony i zamontowany może sprawić dużo problemów.
Jeżeli szukasz ekspertów w Warszawie, wybierz firmę APEX – Parkiety dla Ciebie, która zajmuje się również realizacją schodów drewnianych.