Przeprowadzka - W co i jak najlepiej spakować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka - W co i jak najlepiej spakować się do przeprowadzki?

Zmieniamy mieszkanie – kupiliśmy nowe cztery kąty, załatwiliśmy wszystkie sprawy formalne, w tym te związane ze zmiana adresu i szykujemy się już tylko do przeprowadzki. Wtedy zazwyczaj pojawia się dylemat – jak ja to wszystko spakuję!?


Człowiek z natury swej jest typem zbieracza. Lubimy kolekcjonować mniej lub bardziej przydatne przedmioty i pamiątki, które mają dla nas wartość sentymentalną. Czasem wkładamy je po prostu do szuflady, niekiedy znajdujemy dla nich bardziej wyeksponowane i widoczne miejsce, na przykład na półce czy regale z książkami. Zbieramy jednak nie tylko ważne przedmioty. Niekiedy nasze „kolekcjonerskie zdobycze” to po prostu rzeczy, które mogą nam się przydać później i z których będziemy mogli w jakimś celu skorzystać. Zazwyczaj takie zbieractwo uprawiamy całkowicie nieświadomie i trudno dociec z czego właściwie może wynikać. Być może młodsze pokolenie odziedziczyło to po swoich rodzicach, którzy żyli w czasach PRL. W epoce wiecznego niedostatku i przedmiotów, o które trzeba było zabiegać. Wtedy na pewno wszystko mogło się przydać później i trudno było raz zdobyty przedmiot tak po prostu wyrzucić.

Ale ale – przychodzi takie moment, w którym te wszystkie zgromadzone przez nas rzeczy musimy przejrzeć i posegregować. Dla niektórych taką okazją są świąteczne porządki. Dla innych pretekstem będzie dopiero zdecydowanie większe wydarzenie – przeprowadzka. I wtedy pojawia się dylemat nie tylko związany z tym, które przedmioty trzeba zostawić, a których w końcu pozbyć się z bólem serca. Zdecydowanie bardziej istotny będzie drugi, kluczowy w tej sytuacji problem – w co i jak to wszystko spakować?

W co możemy się spakować?

Teraz oferta dostępna na rynku jest bardzo szeroka. Nie musimy nawet jechać do specjalistycznego magazynu czy wielobranżowego marketu. Wystarczy zwykła sieć sklepów z drobnymi artykułami do domu, którą znajdziemy już praktycznie na każdym rogu. Czego w takich sklepach szukać?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, przydałby się wcześniej spis drobnych rzeczy i sprzętów, które chcemy ze sobą zabrać. Kobietom często wydaje się na przykład, że wcale nie mają tak dużo ubrań, w końcu zawsze im czegoś pod tym względem brakuje. Gdy ubrania leżą w szafach, faktycznie nie widać, by zajmowały dużo miejsca. Gdy jednak przychodzi moment przeprowadzki i musimy te wszystkie ubrania spakować, okazuje się ich bardzo dużo. Dlatego warto zmierzyć się z sytuacją wcześniej i realnie oszacować ilość odzieży, książek, sprzętu kuchennego. Dopiero wiedząc co dokładnie chcemy ze sobą zabrać, będziemy mogli zastanowić się nas tym jak to bezpiecznie przetransportować.

We wspomnianych sklepach znajdziemy różnego rodzaju i różnej pojemności kartony do pakowania wykonane z kilkuwarstwowej tektury, a czasem nawet z plastiku. Są tam też worki plastikowe i materiałowe, mniejsze pojemniki o usztywnianych ściankach, ze zdejmowaną pokrywką (przydatne do przewożenia drobnych rzeczy, np. jedzenia) czy specjalne torby próżniowe dostosowane do przechowywania żywności albo specjalistyczne, przeznaczone do trzymania ubrań w taki sposób, by zajmowały jak najmniej miejsca. W bardziej specjalistycznych miejscach albo po prostu w Internecie możemy kupić zaś kartony tekturowe do przewożenia rzeczy na wisząco (przypominające swoją konstrukcją szafy z tektury) czy materiałowe pokrowce na garnitury i rzeczy szczególnie delikatne.

Czasem jednak, przy małych przeprowadzkach okazuje się wręcz, że nie musimy nic kupować. W domu często mamy materiałowe torby podróżne i walizki, a w piwnicach i na strychach kartony po sprzęcie RTV i AGD, które z powodzeniem wykorzystamy przy przeprowadzce.

Jak widać, asortyment rzeczy do pakowania jest ogromny i na pewno będziemy mieli z czego wybierać.

Jak się pakować? Tajniki perfekcyjnie spakowanej przeprowadzki

Sama refleksja nad tym ile mamy rzeczy i uświadomienie sobie, jak wiele jest możliwości ich spakowania to nie wszystko. Musimy przemyśleć, który pakunek będzie najbardziej odpowiedni do danego typu przedmiotów.

Na pewno warto zastosować się do kilku podstawowych wskazówek:
  • wygodnym rozwiązaniem jest spakowanie ubrań w plastikowe worki. Przede wszystkim – taki worek sam w sobie jest lekki i zdecydowanie nie jest drogi. Możemy więc kupić worków więcej lub zainwestować w te z grubszego materiału. UWAGA – worki nie powinny być zbyt duże, na przykład nie poleca się worków o pojemności od i powyżej 75 litrowe. Choć wydaje się, że pojedyncze koszulki, sukienki i bluzki nie ważą dużo, ich kilkadziesiąt zgromadzonych w jednym worze to już niemały ciężar
  • nie pakujmy książek do wielkiego kartonu! Tutaj ma zastosowanie ta sama zasada, co w przypadku ubrań. Wydaje nam się, że jedna książka nie waży dużo, jednak gdy weźmiemy ich kilka, czujemy ten ciężar. Zwykłe kartonowe pudełko może tego po prostu nie wytrzymać. Wyjątkowo złym pomysłem jest więc na przykład zapakowanie po brzegi książkami ogromnego pudla po telewizorze. Czasem takiego kartonu nie da się nawet ruszyć, a co dopiero przewieźć w inne miejsce
  • delikatne rzeczy, na przykład talerze, szklanki, kubki, przed zakapowaniem do kartonu trzeba jeszcze dodatkowo zabezpieczyć. Tutaj przyda się folia bąbelkowa, a jeśli takowej nie mamy, stare gazety. Gazety lub folia dodatkowo zabezpieczą przedmioty przed uszkodzeniem się jedno od drugiego w pudełku
  • cięższe rzeczy zawsze układajmy na dnie kartonu, przykrywając go rzeczami lżejszymi lub bardziej kruchymi (oczywiście te też powinny być dobrze zabezpieczone)
  • nie pakujmy do kartonu więcej, niż jest w stanie pomieścić, by wieko normalnie się zamykało. Takie przeładowanie pudła i wypchanie jego ścian grozi uszkodzeniem znajdujących si ę w nim przedmiotów
  • opisujmy kartony, worki, pudełka. Jeśli w którymś znajdują się rzeczy delikatne, zaznaczmy je na przykład czerwonym markerem albo specjalną naklejką. Wtedy na pewno się nie uszkodzą. Opisanie worków z ubraniami zaś pomoże nam się szybciej rozpakować w nowej szafie i nowym miejscu.
Wpis napisany przy współpracy z Fortis ® - Przeprowadzki Łódź i usługi transportowe na terenie Łodzi