Pościel i jej rodzaje

Pościel i jej rodzaje

Wybór pościeli to bardzo ważna rzecz. W łóżku spędzamy minimum kilka godzin dziennie. Zatem pościel powinna być przede wszystkim wygodna i zdrowa. Jej walory estetyczne są ważne, ale mimo wszystko drugoplanowe. Łóżko to miejsce naszego relaksu, więc wybierzmy poszwy z takiej tkaniny, która będzie przyjazna dla ciała i zapewni nam pełen odpoczynek. Poniżej opisujemy popularne rodzaje pościeli.


Pościel bawełniana

Jest to najczęściej wybierany przez konsumentów rodzaj pościeli. Bawełna jest naturalnym surowcem, a pościele z niej są bardzo dobre w użyciu. Otulona nią skóra może swobodnie oddychać i nie poci się. Dodatkowo taka pościel jest przyjemna w dotyku i delikatna dla skóry. Bawełna nadaje się zarówno na ciepłe letnie noce, jak i na chłodne zimowe wieczory. Dobrze dopasowuje się do temperatury ciała i okrywa je, lekko ogrzewając. Niestety bawełna ma też swoje wady: bardzo się gniecie, a co za tym idzie ciężko ją wyprasować. Mimo tego jest produkowana w rozmaitych wzorach i kolorach i ma bardzo wielu zwolenników.

Pościel z mikrofibry

Mikrofibra jest to materiał syntetyczny, powstający z cienkich włókien poliestrowych. Pościele powstające ze sztucznych surowców są tańsze niż te naturalne. Ich zaletą jest fakt, że łatwo utrzymać je w dobrym stanie: nie gniotą się, szybko schną, nie tracą kolorów, nie osadza się na nich kurz itp. Niestety słabo przepuszczają powietrze, zatem nasza skóra okryta nimi nie może swobodnie oddychać, poci się.

Pościel z kory

Jej faktura swoim wyglądam nieco przypomina korę drzew, jest gofrowana (wklęsło-wypukła). Wykonana jest z naturalnych materiałów, miękkich i delikatnych. Przepuszcza powietrze i pozwala skórze swobodnie oddychać. Z powodzeniem pościel z kory może być używana przez cały rok. Jej czyszczenie jest bardzo proste. Wystarczy uprać ją w pralce (w odpowiednio dobranej temperaturze) i wysuszyć. Nie gniecie się, wiec nie trzeba jej prasować. Na rynku znajdziemy szeroki wybór pościeli z kory.

Pościel satynowa

Jest wykonana z bawełny, o specjalnym splocie satynowym. Przy eleganckim i szykownym wyglądzie zachowuje wszystkie właściwości bawełny. Jest gładka i delikatna. W odróżnieniu od zwykłej bawełny jest łatwiejsza w utrzymaniu, gdyż się nie gniecie. Nadaje się zarówno do spania latem, jak i zimą. Przyjemnie otula ciało i nie powoduje odczucia chłodu. W sklepach znajdziemy pościel satynową wykonaną z wysokiej jakości przędz, ozdobioną nowoczesnym wzornictwem i w wielu wydaniach kolorystycznych.

Pościel flanelowa

Popularna flanela, to materiał wykonany z drapanej bawełny o splocie skośnym lub płóciennym. Jest miękka i przyjemna dla skóry. Świetnie nadaje się na chłodniejsze noce, gdyż jest nieco grubsza od zwykłej bawełny i nieźle trzyma ciepło. Utrzymanie jej w dobrym stanie jest bardzo proste. Odpowiednio prana i suszona zachowa swoją świeżość na długie lata. Dodatkową jej zaletą jest to, że się nie gniecie. Na rynku znajdziemy ją w wielu odmianach kolorystycznych.

Pościel dla dzieci

Jest to szczególny rodzaj pościeli, przyjazny dla najmłodszych. Taka pościel powinna być wykonana z naturalnych, dobrze oddychających materiałów. Sprawdza się pościel bawełniana: z kory i z flaneli. Jest miękka i delikatna, a jednocześnie nie gniecie się. Dobrym rozwiązaniem dla dzieci są kolorowe tkaniny przypominające bohaterów z bajek.

Różnego typu pościel, dodatki i akcesoria do sypialni, można znaleźć w sklepie internetowym Mango. Dostępne są w nim również inne dodatki i urządzenia domowe, jak choćby odkurzacz cyklonowy, który pomoże nam utrzymać czystość w każdym pomieszczeniu.