Oprawy stropowe i reflektorki - wyczarują niezwykłą atmosferę!

Oprawy stropowe i reflektorki - wyczarują niezwykłą atmosferę!

Oświetlenie pomieszczenia nie musi ograniczać się do standardowej lampy zwisającej z sufitu w centralnym punkcie pokoju. Aby uzyskać ciekawy, dopasowany do swoich potrzeb efekt, warto rozważyć zróżnicowanie sposobów oświetlenia. Oprawy punktowe pozwolą na znacznie ciekawsze oświetlenie wnętrza, a reflektorki urozmaicą kompozycję, umożliwiając wręcz zabawę światłem.


Oprawy stropowe

Niezaprzeczalnie największą rolę w oświetleniu pomieszczenia odgrywa lampa sufitowa. Standardowe żyrandole dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach, co pozwala na dobranie modelu odpowiedniego do charakteru urządzanego wnętrza. Jednak każda lampa sufitowa jest elementem samym w sobie zwracającym uwagę, co nie zawsze jest pożądane w aranżacji wnętrza. Jeśli chcemy, aby światło podkreślało wyjątkową atmosferę pokoju, nie rzucając się jednocześnie zanadto w oczy, warto rozważyć zainstalowanie opraw stropowych. Na rynku dostępne są oprawy halogenowe oraz ledowe. Standardowe rozwiązanie zakłada emitowanie światła w jednym kierunku. Niektóre oprawy stropowe zaopatrzone są także w system obrotowy, umożliwiający skierowanie strumienia światła w dowolnie wybrane miejsce. Instalację taką warto rozbić na kilka punktów, co zagwarantuje dokładne, równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Zamontowanie kilku włączników pozwoli na wydzielenie stref w pomieszczeniu, które zależnie od potrzeb można rozjaśnić, lub pozostawić w cieniu. Oprawy stropowe mogą nieco wystawać z powierzchni sufitu lub też całkowicie się w niej skrywać (tak zwane wpusty). Dostępne są modele wykonane z różnego rodzaju materiałów (metal, szkło, plastik). Popularne są lampy okrągłe, często wybierane są także kwadratowe.

Reflektorki

Doskonałym uzupełnieniem oświetlenia stropowego są reflektorki, montowane na ścianach, skosach i sufitach. Pasują one zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych. Za ich pomocą strumień światła skierować można na określoną przestrzeń, dyskretnie ją doświetlając. Rozwiązanie to sprawdzi się świetnie w salonie, gdzie przydać się może w wydzieleniu strefy jadalnej. Bardzo praktyczne będzie także w kuchni, gdzie prawidłowe oświetlenie blatu zapewnia wygodę i bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków. Za pomocą reflektorków można także ułatwić sobie przeszukiwanie wnętrza szafy lub garderoby - wystarczy odpowiednio ustawić kąt padania promieni. Dodatkowe źródło światła pozwoli także na stworzenie niezwykłej atmosfery w salonie i sypialni. Dzięki zainstalowaniu reflektorków, podczas romantycznej kolacji czy długiej wieczornej rozmowy, można zrezygnować z włączenia lamp sufitowych, tworząc niezwykły, ciepły nastrój.

Ciekawe pomysły

Oprawy punktowe oraz reflektorki wykorzystać można nie tylko do oświetlenia całego pomieszczenia. Umieszczone w oprawie gabloty pozwolą na wyeksponowanie jej zawartości. Odpowiednio zamontowane oświetlą zdobiący gabinet obraz, fotografię, lub też rzeźbę. Możliwości, jakie dają nam te nowoczesne rozwiązania, pozwalają na stworzenie takiego wnętrza, o jakim zawsze marzyliśmy.

Oprawy stropowe oraz reflektorki to rozwiązanie bardzo praktyczne, funkcjonalne, dające duże możliwości aranżacyjne. W bogatej ofercie producentów znajdziemy modele pasujące do każdego wnętrza, więcej na ten temat tutaj.