Jak wybrać odpowiednią wannę?

Jak wybrać odpowiednią wannę?

Nawet posiadając małą łazienkę nie jesteśmy skazani na prysznic. Na rynku znajdziemy wiele modeli wanien, a niektóre z nich świetnie sprawdzą się w mikro przestrzeniach. Wanna zawsze robi ogromne wrażenie i może być zarówno centralnym punktem dekoracyjnym w łazience, jak również dać nam wiele przyjemności z jej użytkowania.


Jednak jakie opcje są dla nas najkorzystniejsze? Eksperci z Topsanit podpowiedzą, na co zwracać uwagę podczas kupowania nowej wanny.

Najpopularniejsze modele

Największą popularnością cieszą się wanny z porcelany i włókna szklanego. Trudno wybrać zwycięzcę, ponieważ każda z tych opcji ma wiele zalet. Wanny z włókna szklanego oferują wiele kształtów, które mogą zaspokoić najbardziej wymagającego właściciela domów i projektanta wnętrz. Poza tym są o wiele tańsze niż te wykonane z innych materiałów. Dzieje się tak ze względu na ich lekkość i łatwy proces produkcyjny, dzięki któremu możliwe jest wyprodukowanie nawet kilkudziesięciu egzemplarzy więcej w tym samym czasie.

Jednak ważne czynniki, takie jak ograniczenia przestrzenne, rozmiar i zastosowanie wanny, mogą wpłynąć na zakres ich cen. Ponadto musimy ustalić, czy szukamy wanny, która ma nam służyć w niezmienionym stanie przez wiele lat, czy jednak godzimy się z faktem, że za jakiś czas przyjdzie nam ją wymienić.Czynniki do rozważenia przy montażu wanny

Zainstalowanie wanny może wymagać dużo pracy, pieniędzy i materiałów. Dlatego też oprócz określenia rozmiaru i ograniczeń przestrzeni, należy wziąć pod uwagę, jak łatwo będzie można zamontować wybraną wannę. Zanim zdecydujemy, która wanna będzie częścią projektu, pamiętajmy, że:
 • wanna porcelanowa jest bardzo ciężka i może wymagać odłączenia wszystkich pozostałych elementów wyposażenia łazienki, aby ją zainstalować;
 • wanny z włókna szklanego mogą być podnoszone przez urządzenia i wymagają mniejszej liczby pracowników podczas ich instalacji;
 • standardowe wanny mają zwykle wymiary w granicach 140-180 cm długości i 75-110 cm szerokości;
 • wanny z włókna szklanego mogą być naprawione przez szlifowanie powierzchni i użycie produktu wypełniającego;
 • wanny porcelanowe i żeliwne mogą nam służyć przez wiele lat i niekiedy nigdy nie będą wymagać od nas konserwacji;
 • wanny żeliwne można znaleźć w szerokiej gamie kolorów;
 • wanna porcelanowa zachowuje ciepło i posiada doskonałe właściwości izolacyjne;
 • w przypadku instalacji wanien z ciężkich materiałów może okazać się konieczne użycie dodatkowego wzmocnienia konstrukcyjnego w miejscu, aby uchronić podłogę przed uszkodzeniem.


 • Jak dbać o wannę?

  Ważnym czynnikiem do rozważenia przy wyborze wanny jest proces pielęgnacji i czyszczenia. Wanny należy traktować ze szczególną starannością, zwłaszcza te wykonane z włókna szklanego, które powinny być czyszczone tylko zalecanymi produktami, które nie uszkodzą powierzchni.

  Istnieje długa lista produktów chemicznych, których nie wolno wykorzystywać przy czyszczeniu takich wanien. Wanna porcelanowa może być czyszczona przy użyciu niemal każdej substancji bez ryzyka powstania zniszczeń. W przypadku wanny żeliwnej powinniśmy z kolei dbać o to, by była osuszana po użyciu, szczególnie w dolnej części, ponieważ jest to newralgiczne miejsce, w którym lubi pojawiać się rdza.  Sprawdź ofertę wanien owalnych, narożnych, prostokątnych lub wolnostojących na http://www.topsanit.pl/pl/c/Wanny/73