Jak wybrać biurko do pracy?

Jak wybrać biurko do pracy?

Wygodne biurko to podstawa udanej pracy w biurze. Pozycja siedząca nie jest naturalna dla naszego organizmu, warto więc zadbać o to, by wszystkie parametry zostały spełnione i by kręgosłup męczył się jak najmniej.


W przypadku wyboru biurka nie chodzi tylko o wysokość blatu, ale także istotna jest jego szerokość, miejsce ustawienia monitora i kilka innych czynników.

Idealne biurko pod komputer

Przy wielogodzinnej pracy przy komputerze odpowiednie biurko jest niezbędne – praca przy przypadkowo dobranym stoliku może oznaczać nawet problemy zdrowotne w dłuższej perspektywie. Dokonując zakupu biurka pod komputer musimy zdecydować się na takie, które posiada odpowiednią półeczkę na klawiaturę, dzięki czemu mniej będą męczyć się nam nadgarstki, a jeśli piszemy dużo – łatwo o ich kontuzję. Warto także zwrócić uwagę na to, by przednia krawędź biurka była odpowiednio profilowana, tak by można wsunąć maksymalnie głęboko pod blat tułów i nogi – to także sprzyja lepszemu komfortowi pracy. Biurko powinno także posiadać odpowiednią podstawkę pod monitor – umiejscowienie ekranu na odpowiedniej wysokości nie tylko wolniej męczy oczy, ale także wpływa na mięśnie karku, który nie musi przez wiele godzin być pochylony w niewygodnej pozycji.

Idealne wymiary

Przyjęło się, że dla osób o średnim wzroście warto wybierać modele o wysokości 72-75 centymetrów, osoby niskie lub wysokie powinny zdecydować się na modele z regulowaną wysokością, by indywidualnie ją dobrać do swoich potrzeb, warto także wybrać fotel z możliwością regulacji. Jeśli chodzi o szerokość blatu – warto rozważyć biurka, które mają minimum 80 centymetrów, gdyż węższe w dłuższej perspektywie będą po prostu niewygodne, zwłaszcza jeśli ustawimy je bezpośrednio pod ścianą, może się okazać wtedy, że brakuje nam miejsca na nogi.

Gdzie kupić biurko do pracy?

Wygodne biurko najlepiej kupić w sklepie z meblami biurowymi, zamówić u producenta lub zlecić wykonanie zakładowi stolarskiemu. Odradzamy zakup w zwyczajnych sklepach meblowych. Powody wyjaśni Izabela Lipińska z Fabryki Mebli Biurowych Wuteh (www.wuteh.com.pl): „W sklepach meblowych najczęściej można znaleźć biurka przystosowane do dzieci i nastolatków. Dorosłej osobie nie będzie przy nich wygodnie, gdyż mają parametry niezgodne z ergonomią pracy, dostosowane do uczniów, a nie pracowników. Warto także zwrócić uwagę na jakość wykonania – biurko to mebel, który powinien służyć nam przez długi czas, nie warto oszczędzać i wybrać model, który będzie musiał być wymieniony po dwóch lub trzech sezonach.”