Farba emulsyjna - zalety i wady

Farba emulsyjna - zalety i wady

Odnowione, świeżo wymalowane pomieszczenia sprawiają, że cały dom wygląda przyjemnie. Obecnie dostępne są na rynku doskonale kryjące farby. Jedną z alternatyw jest farba emulsyjna, która poprawi dekorację każdego domu. Ta szczególna farba, na przełomie wielu laty zyskała ogromną popularność.


W przeciwieństwie do farb błyszczących, które zapewniają bardzo lśniące wykończenie, farby te mają tendencję do uzyskiwania efektu matowego i często są używane do pokrycia dużych powierzchni. Farba emulsyjna na bazie wody ma wiele zalet w stosunku do zwykłej farby.

Zalety farby emulsyjnej:
  • Farby emulsyjne są mniej toksyczne w porównaniu z innymi farbami na bazie oleju Posiadają również mniej lotnych związków organicznych i rzadziej są przyczyną podrażnienia skóry. W czasie, gdy farba wysycha, woda wyparuje całkowicie. Te farby stanowią bardzo małe zagrożenie dla ludzi i zwierząt, ponieważ jedyną rzeczą, która odparowuje i wchodzi do powietrza, jest wodór i tlen.
  • Farby emulsyjne są łatwe do nanoszenia i suszenia (w ciągu około 1-2 godzin) w porównaniu z innymi farbami na bazie wody i oleju.
  • Farby na bazie wody są idealne do sufitów i ścian, ponieważ są gęste i łatwe do nakładania. Ponadto odporne są na wilgoć, a także mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach o intensywnym zapachu, takich jak kuchnie lub łazienki.
  • Farby emulsyjne mogą być malowane na dowolnych powierzchniach, takich jak metal, drewniane meble, ściany wyłożone papierową tapetą, szkło i beton. Można zastosować te farby do malowania listew przypodłogowych i ramek. Stosowanie emulsji do grzejników metalowych nie wpływa na wydajność ciepła.
  • Powierzchnia farby emulsyjnej jest trwała i może ją łatwo czyścić przez mycie wodą. Ekspozycja na wodę nie wpływa na kolor i jakość farby emulsyjnej. Można stosować różne techniki aplikacji, takie jak malowanie pędzlem, natryskiwanie, zanurzanie i malowanie wałkiem.
  • Farby emulsyjne nie pękają ani nie blakną na słońcu. Po użyciu farby emulsyjnej istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że na ścianach pojawi się pleśń czy grzyb.
  • Najlepszą rzeczą w farbach emulsyjnych jest to, że po malowaniu można łatwo wyczyścić dom. Jeśli znajdą jakieś krople farby tu i ówdzie na podłodze, można je wytrzeć wilgotną ściereczką i praca skończona.
Farba emulsyjna ma też pewne wady:
  • Farby emulsyjne mają niską szybkość suszenia przy dużej wilgotności.
  • Mogą być droższe od farby olejowej.
  • Farby emulsyjne są znane z większej elastyczności niż farby na bazie oleju. Stąd farby emulsyjne zyskują dużą popularność wśród ludzi, którzy pragną uniknąć używania farb, których użycie wiąże się z zastosowaniem i oczyszczaniem szkodliwymi rozpuszczalnikami i niebezpiecznymi chemikaliami, jak np. Jedynka Śnieżnobiała