Czarne ściany - co zrobić, by nie przytłaczały?

Czarne ściany - co zrobić, by nie przytłaczały?

Tak jak czarny kolor nie musi kojarzyć się ze smutkiem, tak samo czarne wnętrze nie musi być mroczne. Czerń to przecież kolor elegancji i niewyszukanego szyku. Prosty i naturalny, a jednak trudny do opanowania w sztuce aranżacji wnętrz. Poznaj kilka zasad, dzięki którym będziesz mógł posłużyć się tą barwą bez obaw, że pomieszczenie stanie się smutne i przytłaczające.


Tylko dla odważnych?

Czarny kolor to chyba najbardziej wyrazisty z możliwych wyborów. Możemy go użyć na różne sposoby: pomalować cały pokój, jedną ścianę lub tylko niewielki detal. Zmiana koloru wszystkich ścian na czarny wymaga nie lada odwagi. Pamiętajmy, żeby wcześniej zastanowić się nad tym, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Wizja kompozycji, do której dążymy, powinna towarzyszyć nam już od początku urządzania wnętrza. Nieco mniej drastycznym, a jednak nadal bardzo wyrazistym zabiegiem dekoracyjnym będzie pomalowanie jednej ściany na czarno. Nie może być to miejsce wybrane losowo. Kolor ten przyciąga wzrok, skupia uwagę, stanowi najmocniejszy punkt pomieszczenia. Powinien być wybrany tak, aby eksponować konkretny element: zdjęcie, grafikę, obraz. Może też stanowić tło dla kanapy, najlepiej białej, co dodatkowo pogłębi wrażenie kontrolowanej ekstrawagancji. Ściana, którą chcemy pomalować, nie może być zacieniona, nie powinna być to też ściana z oknami. Lepiej unikać czerni w małych, ciasnych, wąskich pomieszczeniach, aby dodatkowo nie pomniejszyć ich optycznie. Jeśli zaś chcemy, żeby kolor czarny był tylko jednym z wielu elementów kompozycji, wybierzmy niewielki fragment ściany do pomalowania. Może być to filar, ściana wokół kominka, mała ścianka działowa, pas wzdłuż podłogi lub pod sufitem. Taki detal również będzie zwracał uwagę, należy go zatem umiejętnie zestawić z innymi elementami wystroju.

Dodajmy nieco światła

Czarne ściany wymagają zrównoważenia jaśniejszymi kolorami. W przypadku pokoju, który w całości pomalowaliśmy na czarno, musimy szczególnie zwrócić uwagę na zachowanie harmonii barw. Doskonałym pomysłem będzie wykończenie pomieszczenia bardzo jasną podłogą i białym sufitem. Efekt, choć wyrazisty, okaże się bardzo klasyczny, elegancki i stonowany. Pozbędziemy się wrażenia przytłaczających ścian. Dodanie mebli w intensywnych, żywych kolorach wprowadzi natomiast nieco nowoczesności. Kolejnym sposobem na rozświetlenie takiego pokoju jest wykorzystanie błyszczących powierzchni – metalowej lampy (sprawdź tutaj) czy lakierowanej komody. Ciekawym dodatkiem do czarnego pomieszczenia będzie także fototapeta – punkt jeszcze mocniej przykuwający uwagę. Istotną częścią projektowania takiego wnętrza jest uwzględnienie wielkości okien. Im większe, tym lepiej rozjaśnią i optycznie powiększą przestrzeń. Mniej przewidywania wymaga druga możliwość, czyli pomalowanie na czarno jednej ściany. W tym przypadku również wskazane jest wykorzystanie mebli z jasnego drewna, z jasnymi obiciami.

Czarno na czarnym

Bardzo eleganckim motywem jest wykorzystanie wzorzystych, tłoczonych tapet w kolorze czarnym. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się we wnętrzach klasycznych, a także stylizowanych na XIX wiek. Efektownie wyglądają ściany z zachowaną fakturą cegieł, pomalowane matową, czarną farbą. Ciekawym pomysłem jest pomalowanie jednej ściany w kuchni lub pokoju dziecięcym czarną farbą tablicową. Umożliwia to pisanie po niej kredą, co nie tylko dostarczy świetnej zabawy, ale znajdzie także zastosowanie praktyczne.

Czarne ściany nie muszą przytłaczać. Ich świadome i przemyślane zastosowanie może sprawić, że mieszkanie nabierze charakteru i klasy!